slub

Sukienka ślubna – kupić, uszyć na miarę a może wypożyczyć? Analizujemy z psychologiem - Magdaleną Podolską z serwisu www.przyjaznypsycholog.com - czy warto kupić bądź wypożyczyć?


Wyobraźmy sobie młodą dziewczynę, która ma zamiar wyjść za mąż. W dniu ślubu pragnie wyglądać olśniewająco. W związku z tym, do tego najważniejszego dnia w życiu chce przygotować się jak najlepiej.
Po pierwsze dużo czasu poświęci na wybór odpowiedniej sukienki, która powinna podkreślać atuty jej figury a ukryć te partie ciała, których nie chciałaby wyeksponować.
Większość dziewczyn przygotowując się do ślubu będzie chciała kupić sukienkę, bądź uszyć ją na miarę.
Zakup to chęć posiadania sukienki na własność. Dzięki temu dziewczyna stanie się jej właścicielką. Będzie czuła, że tylko ona może ją użyć - a nikt inny.
Niezależnie od statusu społecznego pragniemy posiadać dany produkt, czy przedmiot na własność.
Jeżeli nie doceniamy siebie, zakupiony przez nas produkt podwyższy nasze poczucie wartości, wpłynie też na poczucie bezpieczeństwa.
W sytuacji gdy przeceniamy swoją wartość, zakup danego towaru będzie odzwierciedlał nasz prestiż, przynależność do danej grupy społecznej, da też poczucie bezpieczeństwa.
Niektóre osoby z zaniżonym bądź zawyżonym poczuciem wartości dążą w sposób nieuświadomiony do zakupu luksusowego produktu tylko po to, by poczuć się kimś wyjątkowym i wartościowym. Ważne jest dla nich to, że w momencie zakupu czują, że stać ich na ten produkt, mogą sobie na niego pozwolić a nikt inny.
Podczas poszukiwania danego produktu, niektórym z nas towarzyszy silne napięcie, podniecenie wręcz ekscytacja. Po zakupie danej rzeczy następuje u tych osób spadek napięcia emocjonalnego, który był odczuwalny przed zakupem.
Jeszcze inni kupują po to, by poprawić swój nastrój, który został obniżony przez niesympatyczną sytuację w pracy, kłótnię z partnerem, rozstaniem z ukochaną osobą… Te osoby mogą w sposób nałogowy kupować produkty, których wcale nie potrzebują. Zakup danego produktu będzie wtedy zależał od nastroju, który w danym momencie przeżywają.
Jeżeli czujesz się wartościowym człowiekiem nie będzie miało dla ciebie znaczenia to, czy dokonasz zakupu produktu wysokiej jakości, średniej bądź przeciętnej. Ważne dla ciebie będzie to, jaką ma to wartość. Nie będziesz determinował zakupu danego produktu ceną. Ocenisz wartość produktu kierując się jego walorami, które posiada. Zakup produktu nie będzie determinował twojej wartości.
Powróćmy do dziewczyny, która dokonuje wyboru sukni ślubnej.
Jeżeli docenia swoją wartość, to przemyśli czy opłaca jej się kupić daną sukienkę, uszyć na miarę bądź może wypożyczyć na dzień, dwa lub kilka dni z okazji ślubu.
Może okazać się, że wypożyczenie bądź wynajęcie danego produktu na dzień, tydzień, miesiąc bądź pół roku może być bardziej opłacalne niż zakup.
Wszystko zależy od tego w jakim celu, za jaką cenę i na jaki czas chcesz posiadać dany produkt.

Autorem artykułu jest: Magdalena Podolska - psycholog

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy: www.najnajem.pl